«Пильнуйте, стійте у вірі, будьте мужні,
будьте міцні…»
Відбулася звітно-виборна конференція УЦХВЄ
17-19 травня 2023 року в церкві «Спасіння» с. Підгайці (Волинська область) пройшла звітно-виборна конференція УЦХВЄ. Головною подією заходу стала передача Михайлом Паночком служіння старшого єпископа, яке він виконував протягом 25 років. Новим головою об’єднання став Анатолій Козачок, а його першим заступником — Віталій Яцюк.
17 травня
Конференція почалася з вдячної молитви, після якої мали вітальне слово гості конференції. Привітати учасників приїхало понад тридцять закордонних делегацій, у тому числі з Румунії, Іспанії, Норвегії, Швеції, Великобританії, Італії, США, Молдови та Польщі.
«Є відчуття, що настав час духовних жнив в Україні, у кожному місті й селі, де ви служите. Бажання ворога — прийти й знищити все. Але ми знаємо: якщо Господь вас поставив на тому місці, де ви є, Він дасть і перемогу. І ці жнива прославлять Господа!» — зауважив у своєму виступі національний координатор місії Асамблей Божих США Джеральд Долар.
«Сьогодні за вас моляться так багато людей в усьому світі, — запевнив керівник місії «Міжнародна благодійна допомога» з Великобританії Бернард Кокер. — І зло, яке робить ворог, Господь поверне на добро!»
Михайло Паночко подякував усім партнерам із Європи та США за підтримку народу України та озвучив статистику діяльності церкви під час війни. «Офіційно сьогодні в нашому братерстві налічується 105 988 вірних, 3758 священнослужителів, 1775 громад, які активно служать, долучаючись до захисту країни та допомоги постраждалим. Ми разом зі своїм народом проходимо найважчі часи та стаємо відповіддю на складні виклики», — сказав він.
Зокрема зусиллями християн віри євангельської з гарячих точок було евакуйовано понад 178 809 осіб (були й ті, хто поклав своє життя, рятуючи людей з-під обстрілів). 267 292 вимушених переселенців церкви прийняли тимчасово, близько 78 тисяч — на довготривале проживання. 216 тис. тонн гуманітарної допомоги для постраждалих зібрали церкви за кордоном, майже 70 тис. тонн — українські (це тільки зафіксовані цифри). Християни-волонтери забезпечують потреби українських військових від бронежилетів та берців до тепловізорів та автомобілів. Відновлюють зруйноване житло в деокупованих регіонах. 482 члени церкви або хтось із їхніх сімей є військовослужбовцями. На жаль, 121 особа загинула, 183 — отримали важкі травми. Серед представників церкви нараховується 166 капеланів, 1343 активні волонтери. Роздано більше мільйона примірників Євангелії та іншої християнської літератури. При багатьох церквах створено центри душеопікунства для постраждалих.
Також делегатів конференції привітали представники ВРУ, Уряду, обласних, районних та міських органів влади. Заключним спікером першого дня з’їзду був керівник Департаменту соціального служіння Асамблей Божих Італії Ренато Моттола. «Уперше приїхавши в Україну на початку війни, ми побачили тут Тіло Ісуса Христа, яке діє. Українські п’ятдесятники не зупинилися ні перед чим. Ми привезли допомогу вам, але й отримали благословення для себе. Ви — приклад для нас у виконанні Великого доручення Ісуса Христа», — підкреслив він.
18 травня
Другий день звітно-виборної конференції УЦХВЄ розпочався з молитовного служіння. Далі — продовжилися вітання іноземних делегатів. Зокрема, мав слово голова п’ятдесятницької церкви Швеції Даніель Альм. «Якими б не були зовнішні умови — погані часи чи добрі часи — церква покликана засівати поля та садити виноградники, — зауважив він. — Ми щиро зворушені вашим служінням — що навіть під час війни ви проповідуєте Слово. І Бог забезпечить великий урожай. І люди зможуть спробувати, Хто є справжнім Хлібом і Вином!»
«З перших днів війни ми поряд із вами, — запевнив заступник старшого єпископа п’ятдесятницьких церков Молдови Віктор Куляк. — У нашій країні проживає всього 2 млн 600 тис. населення. І при цьому понад мільйон українських біженців пройшли через Молдову. Дуже багато з них проживали в наших домах, наших сім’ях, деякі лишилися й до сьогодні. Ми молимося за вас і бажаємо, щоби Бог дав перемогу Україні!»
Голова п’ятдесятницьких церков Норвегії Ойстег Ґ’єрне викладав про особливості насадження та розвитку церков. Зокрема він розглянув дві поширені моделі церков у сучасному світі. Церкви-спеціалісти — невеликі общини, які обмежені вузькими інтересами й тому не можуть досягати цілого міста. Інша крайність — відомі мега-церкви, які впроваджують нездорову моду на глобальні проекти. Натомість спікер запропонував третю модель — це церква, яка спрямована на зрощення учнів, що є поверненням до правдивого повеління Ісуса Христа.
Формальна частина конференції почалася зі звітів про різні галузі служіння старшого єпископа Михайла Паночка та його заступників. Після цього мав слово президент церкви п’ятдесятників Румунії Філіп Іоан. Єпископ закликав кожного зберігати у своєму служінні присутність Святого Духа, без Якого неможливе правдиве поклоніння, благовістя, зцілення тощо.
Далі шляхом таємного голосування делегати конференції обирали нового старшого єпископа. Троє кандидатів — Олександр Коток, Юрій Веремій та Анатолій Козачок — були заздалегідь запропоновані старшими служителями областей та затверджені Комітетом. У результаті виборів посаду очільника УЦХВЄ обійняв Анатолій Козачок, який п’ять останніх років служив першим заступником Михайла Паночка. Новим першим заступником старшого єпископа обрано Віталія Яцюка, який до цього служив старшим пресвітером Тернопільського обласного об’єднання УЦХВЄ. Михайлу Паночку доручили служіння скарбника братерства.
Наприкінці другого дня виступив національний суперінтендент Асамблей Божих Іспанії Хуан Карлос Ескобар. Він зазначив, що Іспанія займає четверте місце в Європі серед країн, які прийняли українських біженців. Служитель проповідував про надію, яка є в Богові, для українців, які переживають складні обставини війни. «Дуже важко зберігати віру в стражданнях, але надія каже: усе допомагає на добро тим, хто любить Бога, — зауважив він. — Бог хоче реставрувати серця, Бог хоче відновити ваші сили й компенсувати Своєю присутністю завдані вам збитки».
19 травня
Третій день конференції, як і попередні, розпочався з молитви. Далі мав слово очільник п’ятдесятницької церкви Польщі Анджей Єзерніцький. Він подарував новообраному старшому єпископу свою книгу про Церкву в Польщі. «У ній — наша спільна історія. Адже євангельський рух на заході України до 1939 року був тісно пов’язаний із польським — не лише своїми витоками, але й постатями проповідників та благовісників», — сказав він.
Генеральний секретар церкви п’ятдесятників Румунії Симеон Бумбар проповідував на основі книги пророка Неемії. Говорячи про серце слуги, він зауважив три уроки з життя Неемії: його чутливість до Божого поклику на служіння, його здібність залучати до служіння інших людей, його витривалість під час атак на його служіння.
Також впродовж конференції зверталися до делегатів єпископ Північно-Західного об’єднання церков ХВЄ США Василь Галанесі, його заступник Петро Радчук, голова Слов’янського дистрикту Асамблей Божих США Віктор Прохор, єпископ Віктор Лимонченко та інші.
Протягом всього з’їзду спікери у своїх промовах згадували гасло та акцентували на слові «пильнуйте». Вони звертали увагу, що в часи випробувань особливо важливо пильнувати в житті та служінні, стежити за власними стосунками з Богом та ближніми, захищати власну віру, церкву, сім’ю.
Департамент душеопікунства подарував кожному учасникові конференції книгу Крістіана Санда «В обіймах Батька». «Переконаний, що вона допоможе багатьом усвідомити, що Небесний Батько чекає нас та готовий подарувати мир та щастя, про які мріють мільйони», — зауважив керівник відділу Богдан Левицький.
Музичне служіння під час трьох днів заходу забезпечили об’єднаний молодіжний хор «Церкви Христа Спасителя» (м. Луцьк) та церкви «Спасіння» (с. Підгайці), гурт зі «Спасіння», та хор із церкви «Ковчег» м. Ковель.
Особливою частиною конференції стала молитва з рукопокладенням за нового очільника братерства Анатолія Козачка, а також молитва за його дружину Ольгу. Слово настанови для них виголосив Михайло Паночко. Він акцентував на трьох ключових речах. По-перше, важливо мати в серці страх Господній, адже хто боїться Бога — не боїться людей і може вести за собою інших. Також страх Божий зберігає нас від зловживання владою та допомагає казати правду за будь-яких обставин. По-друге, потрібно шанувати Боже Слово, бо воно допоможе не гордитися, не падати духом та уникати подвійних стандартів. По-третє, слід любити людей, вміщати різні погляди, допомагати й наставляти.
Насамкінець Анатолій Козачок подякував делегатам конференції за довіру, церкві «Спасіння» та Волинському обласному об’єднанню церков за гостинність та організацію. «Дякую Господу, що команда, яка виконувала служіння, а також Михайло Степанович, залишаються поруч. І ми будемо далі служити разом для Господа», — зазначив він у інтерв’ю після заходу.
Текст: Дмитро Довбуш
Фото: Віктор Мокійчук
Біографія старшого єпископа УЦХВЄ Анатолія Козачка
21 серпня 1972 року Анатолій Миколайович Козачок народився у Воєгощі Камінь-Каширського району на Волині.
У 1996 році закінчив Київський біблійний інститут за спеціальністю «Християнська освіта».
У 2000-2003 роках здобув ступінь магістра теології в Євангельській теологічній семінарії.
У 2008-2012 роках здобув другу вищу освіту за спеціальністю «Менеджмент» у Європейському університеті.
Анатолій Козачок розпочинав служіння на місіонерстві в Карелії (1992-1993 роки). Після повернення в Україну вступив до Київського біблійного інституту, згодом став помічником пастора у церкві «Божий мир», яку започаткували студенти (1995-1997 роки).
З 1998-го і до сьогодні служить старшим пастором Київської церкви «Філадельфія» (вул. Голосіївська, 57).
З 2000 року є членом правління Українського біблійного товариства.
Починаючи з 2010 року протягом кількох каденцій служив старшим пресвітером Київського міського об’єднання УЦХВЄ. А з 2015-го — заступником старшого єпископа у центральному регіоні (Київ, Київська, Сумська, Черкаська, Чернігівська області).
Під час звітно-виборної конференції у травні 2018 році Анатолія Миколайовича було обрано першим заступником старшого єпископа Михайла Паночка.
Одружений з 1996 року, разом із дружиною Ольгою виховали двох синів і дві доньки.
Біографія першого заступника старшого єпископа УЦХВЄ Віталія Яцюка:
19 травня 1975 року Віталій Олексійович Яцюк народився в християнській сім’ї, в четвертому поколінні служителів.
У 1993 році вступив до Київського біблійного інституту. У 1995 розпочав церкву в м. Копичинці на Тернопільщині. Почав служити у в’язничній церкві Копичинецької колонії.
У 1996 році здобув ступінь бакалавра богослов’я у Тернопільській біблійній семінарії та був обраний обласним керівником молоді Тернопільської області. З 1997 року почав викладати у Тернопільській біблійній семінарії та інших богословських закладах дисципліни Нового Завіту.
Віталій Яцюк був наймолодшим пастором в області. У 2006 році додатково прийняв відповідальність за служіння у смт Гусятин. Взяв участь у двох місіонерських поїздках до Африки — в Кенію та Мозамбік.
У 2008 році здобув ступінь магістра служіння в Київській семінарії «Благодать та істина». Того ж року опублікував свою дипломну роботу «Біблійний погляд на повторний шлюб».
Звершував служіння старшого пресвітера Гусятинського та Борщівського районів. Очолював відділ освіти в області та був заступником старшого пресвітера. У 2014 році був обраний старшим пресвітером Тернопільського обласного об’єднання УЦХВЄ. Переобирався на це служіння ще тричі.
У 2018 році закінчив юридичний факультет Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича за спеціальністю правознавство.
У 2018 році закінчив докторантуру Чернівецької біблійної семінарії. Того ж року розпочав з іншими служителями нову церкву «Спасіння» в Тернополі, де служив старшим пастором.
У 2020 році був рукопокладений в сан єпископа.
Одружений із 1994 року. Разом з дружиною Людмилою виховав трьох дітей: сина та двох доньок.