100 років церкві у Пустомитах
15 вересня 2024 року у церкві с. Пустомити відбулося урочисте богослужіння, присвячене святкуванню 100-річчя від заснування громади.
Історична довідка:
На території Колонії перші християни з’явилися в 15-17 роках минулого століття. На Діброву й Колонію стали переїжджати німецькі та чеські поміщики. Купували землі й вели господарство. А оскільки переселенці були протестантами, то благовістили українцям Євангелію. Одними з перших увірували Шелести — Тарас і його дружина Юстина. Родина Шелестів — усі діти, внуки й правнуки навернулися до Бога. Також однією з перших увірувала сім’я Василя й Насті Караванських, а також частина їхніх внуків і правнуків.
До 1924 року християни збиралися в домі Ольги Подолюк у Колонії. 1923 року, коли в хаті стало тісно, почали будувати дім молитви. Архип Мельник віддав 50 соток своєї землі під забудову, а Петро Шелест пожертвував частину землі для добування глини, із якої виготовляли цеглу. Тодішня влада дозволила корчувати пеньки, щоб випалювати цеглу. Зі знарядь праці мали лише сокири й лопати.
1924 року, коли закінчилося будівництво, церква була вже досить великою. Приходили люди із сусідніх сіл — Подольців, Блудова (Мирне), Зеленолужного, Ярівки, Божого (Бистровиці). Було організовано хор. Робили зібрання до 1939 року, а коли прийшли «совєти», то дім відібрали. Під час війни німецька влада дозволяла збиратися на 1 годину. Спочатку люди сходилися «по хатах», крадькома, щоб ніхто не бачив. Брати й сестри працювали в полі, але все лишали, аби хоча б годину помолитися разом. Місцем збору стало село Ярівка.
1992 року Василь Прищук повідомив братам та сестрам, що за їхньої згоди буде звертатися до влади з проханням повернути дім молитви в с. Пустомити. Його підтримали. Завдяки клопотанню приміщення повернули. А 1993 року було зареєстровано церкву ХВЄ. Пресвітером обрали члена братерської ради церкви Горохова Григорія Ткачука. Дияконом — Василя Осіповича. Після його смерті 1997 року дияконом став член горохівської церкви Микола Вакуліч. 2004 року у зв’язку з переїздом до США він передав служіння члену місцевої церкви Роману Прищуку.
2006 року у зв’язку з виїздом в Америку Григорія Ткачука служіння пастора прийняв Євген Прус, який виконує його до цього часу. 2008 року було проведено реконструкцію та ремонт дому молитви. 2017 року обрали другого диякона. Ним став Роман Іщук, який виконує служіння до сьогодні. 2023 року помер диякон Роман Прищук. Сьогодні церква налічує 16 членів. Діє недільна школа.