Ознаки останнього часу

30.04.2020
0
1524

Розмова присвячена кризі, яка прийшла неочікувано, якої ніхто не міг спрогнозувати — ні політики, ні економісти, ні богослови. Ми разом опинилися в дивній новій реальності. Світ переповнений панікою, прогнозами… А що в цій ситуації скаже церква?

Анатолій Кібукевич, диякон, Здолбунів

— Біблія каже: коли звершаються Божі суди, ті, хто живе на землі, навчаються правди. Чи можемо сказати, що зараз на землі здійснюється суд Божий?

— Ми хочемо чітко визначити причину і наслідок. Але так не буває — завжди є багато причин. По великому рахунку можна це й так назвати. З іншого боку — ніби останні десять років не було судів Божих, а в 2020-му почалися! Я так не вважаю.

— Тобто, тільки тому, що торкнулося нас, ми почали говорити про Божі суди? А до цього просто не помічали?

— Так.

— А які взагалі причини таких епідемій? Це завжди покарання чи Боже допущення?

— Є дві сторони — духовна і матеріальна. Коли народ забуває думати про Бога, приходять катаклізми. Це духовна причина, вона основна. З матеріальної точки зору, коли люди відходять від Бога, вони стають розпусні. І це у свою чергу є причиною багатьох хвороб.

Ще 5-10 років тому, коли були спалахи інших епідемій, фахівці заявляли: ми не готові! Чому? Тому що велика урбанізація. Раніше люди жили не так щільно. Якщо починається епідемія у такому великому місті, як, наприклад, Нью-Йорк, її дуже важко зупинити. До цього ж — збільшення контактів між містом і селом, небувалий розвиток туризму... Зважаючи на це, коронавірус — ще не найстрашніше, що могло бути.

— Тобто ти не вважаєш, що це якийсь особливий Божий суд над землею?

— Божі суди відбуваються постійно. Звичайно, що нічого не робиться без Бога. Проблема в тому, що відразу всі говорять про останній час, вершників апокаліпсису… Церква завжди була категоричною в такі моменти, і потім це не дуже добре відбивалося на її авторитеті.

Пандемія — унікальний час для церкви. Люди уважні до того, що вона каже. Але ми можемо неправильно його використати, наступити на ті самі граблі. Зараз варто не страшити людей Божими карами, а показувати приклад служіння і довіри Богу.

— Тобто церква має для людей, які надіялися на науку, технології, гроші, показати, що є справжньою основою?

— Так, але акцент на іншому. Християни люблять казати: от бачите, де тепер ваша наука, де ваша вакцина? Не потрібно! Рік пройде, й буде вакцина. Що тоді скажеш? Не треба критикувати. Потрібно стверджувати істину, служачи. Коли як не сьогодні нам світити і солити?

З іншого боку — це час для нас запастися. Не тільки продуктами, а духовно. Подбати про поглиблення молитовного життя.

— Справді, коли Ісус Христос говорив про кінець світу, Він ні слова не казав про антихриста чи печатки. Він сказав: підніміть голови, бо наближається ваше вибавлення! Біда, що деякі християни більше ждуть антихриста ніж Христа.

Микола Синюк, єпископ, Луцьк

— На вашу думку, чи була готова церква до таких раптових змін — форми, стилю богослужіння. Є навіть люди, які сприймають це як зазіхання на свободу віросповідання.

— Справді, особливий період… На мою суб’єктивну думку, Церква як наречена Христова — завжди готова. Якщо говорити про церкву як релігійну інституцію, це правда, що не всі змогли адекватно зреагувати. Саме тому намагалися до останнього проводити богослужіння. Вважаю, що карантину варто дотримуватися, інакше реалії життя можуть поставити в тому числі служителів на своє місце.

— Як ви ставитеся до домашніх груп в теперішніх умовах? Можливо час для тих, хто їх не проводив, почати? Чи чекати повноцінних зібрань?

— Християни мають бути законослухняними. Скажімо, моя домашня група — це моя сім’я. Якщо до неї додати ще буквально кілька людей, то вже буде перевищення рекомендованої під час карантину кількості.

— Можливо, ця ситуація посприяє розвитку сімейного служіння, особливо там, де його не було?

— Можливо десь справа і зрушиться з місця. Але там, де сімейного служіння не було, навряд чи воно сформується. Вже зараз психологи говорять про складну ситуацію в багатьох сім’ях, оскільки люди вимушені весь час проводити разом. Це момент випробування і сприятливий час — щоб нарешті відчути себе одним цілим із своєю сім’єю.

— Як ви думаєте, як зміняться церкви після карантину? Чи все лишиться, як було?

— Насамперед повинні бути зміни в нашому мисленні. Було б добре, щоб вони прийшли. Церква Христова мала досвід перебування в катакомбах, в глибокій духовній стагнації середньовіччя, в тоталітарному режимі. Прийшов час свободи, і я люблю казати: ми сп’яніли від свободи. Тепер — нове випробування. І це також пройдемо.

Вважаю, що для відсотків 40-50 людей зміни внутрішньої духовної сутності прийдуть. Для решти — це буде тимчасовий переляк. А для тих, хто й раніше не спішив до церкви — тим більше.

— Чи не зруйнується за цей час комунікація між людьми?

— Я вважаю, що людські, братерські стосунки радикально це не зміняться. Але певний слід, очевидно, лишиться. Та й зараз люди, які до цього були живими членами Христової Церкви, не почувають себе в ізоляції. Вони з нетерпінням чекають моменту, коли знову можна буде зустрітися, обійнятися, подивитися в очі один одному і разом прославити Бога.

— Що ви порадите тим, хто боїться?

— У першу чергу — поставити фільтри на вуха. Фільтри для тої лавини інформації, яка ллється звідусіль. Бог говорить: «Гори зрушаться, пагорби захитаються, а милість Моя не відступить!». З іншого боку, щоб не сталося, «чи ми живемо, чи помираємо — ми Господні».

Єлизавета Корнійчук, телеведуча, Рівне

— Зараз поширюють дуже багато різних фейків, страшилок, різних апокаліптичних сценаріїв… Порадь, як правильно фільтрувати інформацію?

— Є інформація, яку необхідно знати, а є те, без чого можна обійтися. І це потрібно відфільтровувати. По-перше, я обмежую себе, не читаю надто багато новин, мені достатньо одного телеграм-каналу. Зрозуміло, що у світі дуже багато новин — як хороших, так і поганих. І, на жаль, про погане говорять більше, тому що це більш популярно. Чому усі канали зараз говорять про коронавірус? Бо люди хочуть це чути. Важливо щоб цілий день не проходив за читанням новин, у паніці: що ж то буде?

Божий Син казав: коли почуєте про катаклізми, не бійтеся, підніміть ваші голови! Важливо зберігати мир в серці. А він буде тільки тоді, коли ми особисто знатимемо Бога.

Щодо фейків. Важливо перевіряти, наскільки достовірною є інформація, яку ви хочете поширити. Має бути обов’язково дата, посилання на джерело. Є офіційні джерела, яким варто довіряти.

— Я бачив, ти навіть брала «піст» від інстаграму?

— Так, я іноді практикую не заходити в інстаграм. І результати мені подобаються. Я не залежна від соцмереж. Для мене хороша платформа для проповіді Євангелія, але я можу без неї обійтися. Адже можна потрапити в залежність і постійно жити у віртуальному світі. Важливо себе перевіряти.

— Люди надивляться, наслухаються, уява додасть… Екклесіаст каже: не на всяке слово звертай увагу. Що робити, щоб не ослабнути в вірі? Що ти робиш для цього?

— У Біблії є такий вірш: «Твердого духом Ти бережеш у повному спокої». Є те, що залежить від нас, а є те, що залежить від Бога. Від Бога залежить — нас зберегти, а від нас — працювати над своїм духом, щоб робити його твердим. Працювати через Біблію і молитву. Зараз карантин — багато часу. Якщо є час на інтернет, новини, то необхідно знайти його і для духовного збагачення. Якщо це буде, то й ніякі новини не будуть страшні.

— Так, адже віра — від слухання. Залежно від того, що більше слухаємо — в те й віримо. Як, на твою думку, ця ситуація вплине на церковне медіаслужіння?

— Навіть не знаю. Звичайно, це хороша нагода, щоб вийти на новий рівень. Але онлайн-трансляції проводять здебільшого великі церкви. І не відомо, чи вони продовжуватимуть після закінчення карантину. Але те, що вже люди зрозуміли потребу медіаслужіння — це дуже добре! Тим більше, що це хороший метод досягнути людей поза церквою.

— Це правда, я думаю, варто максимально використовувати ці можливості. Сьогоднішній день — це час проповіді.

Ростислав Мурах, єпископ, Кам’янець-Подільський

— Цікаво почути вашу думку: коронавірус — це наслідок загального гріхопадіння, чи Боже покарання за щось конкретне і ознака останнього часу?

— Я вважаю, що це більше пов’язано з конкретними речами. Тому що загальні наслідки вступили в силу відразу після гріхопадіння — земля стала родити терня і будяччя, людина стала в поті чола їсти свій хліб… І це супроводжує історію людства. Коли народ слухався Бога, то Він навіть впливав на ці наслідки.

Щодо, власне, коронавірусу, я буду дуже обережним. Я зовсім не вважаю, що кожна людина, яка захворіла, була особливо грішною. Але сама епідемія як явище — це Божий сигнал людству і початок «породільних мук», початок кінця. Це сигнал і для світу і для церкви. Це Боже застереження. І воно торкнулося всіх.

Дехто думає: коронавірус пройде і все буде, як раніше. Дуже б хотілося… Але, навіть аналітики, далекі від біблійних пророцтв кажуть, що як було раніше — вже не буде.

Якщо говорити відверто: скільки люди за останній час стали узаконювати те, що Біблія називає гріхом і мерзотою. Скільки ненароджених дітей. Зло називається добром і навпаки. Зневажається право бідного. Стільки несправедливості. Говориться про правосуддя, а його немає. Божі суди приходять тоді, коли людське життя стає предметом розваг. Так закінчилася велика Римська імперія.

Характерно, коли світ проходить через такі речі, це також проходять діти Божі. Якщо засуха спіткала Ізраїль за відступлення, то вона торкнулася і пророка Іллю. Наша доля не відокремлена від долі решти народу. Але ми маємо надію на Бога. Не дивимося на всі ці явища з панікою.

— Бог через цю ситуацію в першу чергу працює з церквою, а вже потім — зі світом, чи навпаки?

— Завжди в першу чергу — з церквою. «Бог нічого не робить, не виявивши рабам Своїм пророкам». Сьогодні я згадую, скільки було попереджень в церкві ще задовго до епідемії. Крім того, часто Боже відкриття — не вирок, а попередження, щоб церква молилася. І по молитві Бог пом’якшує наслідки, або й повністю відміняє Свій присуд, приклади цього ми бачимо в Біблії.

— До речі щодо пророцтв. У такі моменти мережею завжди ширяться різні пророцтва, особливо — про кінець світу. І люди сильно вірять, поширюють в різних групах. Яка ваша реакція на це як пастора?

— Я дуже спокійний щодо таких пророцтв. Тому що є найбільш правдиве пророче слово — Біблія. І згідно Біблії має відбутися ще цілий ряд подій перед другим приходом Ісуса Христа. Тому спроба призначати точні дати завжди сигналізує про якість цього пророцтва. «Ніхто не знає ні дня, ні часу».

Хто із нас міг би подумати, що ми навіть не зможемо зібратися з причини епідемії? І то ніхто не передбачив, що це станеться в такому-то році. А тим більше така глобальна подія, як кінець світу. Небезпека в тому, що розмаїття неправдивих пророцтв дискредитує і справжні.

— Але це ж також — ознака приходу Христа: поряд з епідеміями й землетрусами мають прийти і лжехристи.

— Так. І ми дуже пильнуємо, щоб лжепророцтв не було в церкві. Але лжепророк, який прийде з антихристом, буде діяти в суспільстві. А суспільство впливає на церкву. Тому не меншу небезпеку становитиме й зовнішня дія лжепророка. Адже він зуміє вплинути на суспільство так, що «вас ненавидітимуть всі народи за Ім’я Моє».

Зараз говорять про вакцину, далі говоритимуть про чіп, який може запобігти різним небезпечним моментам. Як виглядатимуть люди, які відмовляться прийняти мітку звіра? Якщо ти чесна людина, то чого тобі боятися? Тому від розхитування ситуації найбільше можуть постраждати саме віруючі.

— Якби ви знали, що світові лишилося існувати лише тиждень, щоб ви зробили?

— З моменту свого увірування і до сьогодні я намагався використовувати кожну можливість, щоб послужити Богу. Я прожив би його так само як попередній тиждень. Моє життєве кредо: все, що може робити рука твоя — роби! Тому останній тиждень я прожив би так само, як і попередній тиждень.

— Ваша порада наляканим людям. Адже навіть серед віруючих таких багато.

— Усі хочуть на небо, але ніхто не хоче вмирати. Найперше, навіть психологи кажуть, що багато наших страхів не мають жодної підстави. По-друге, згадуйте Божі обітниці, вникайте в них. Ще одне, треба розібратися з причинами цього страху. Можливо він пов’язаний з невпорядкованим життям, вирвіть гріховний корінь. Якщо це просто диявол лякає, не давайте йому місця. Якщо ми переживаєте за рідних, моліться за них.

За матеріалами онлайн-ефірів Андрія Ходорчука



Додати коментар

Пожертвувати