Дещо про друзів

31.05.2018
0
2172

Уроки, яких навчило життя

Хто хоче мати друзів, той і сам будь доброзичливим. Бог створив нас із потребою в спілкуванні й дружбі. Ми багатьох можемо називати друзями, і нас багато хто може вважати своїми друзями. Але дружба відрізняється від дружби, як і різняться між собою ті, хто називає себе друзями.

Опираючись на неканонічну Книгу Ісуса, сина Сирахового, спробуємо визначити, які ж бувають друзі.

1. Друг, поки вигідно

«Буває друг у потрібний для нього час, і не залишиться з тобою в день скорботи твоєї» (Сир.6:8). Ім’я такого друга — «Давай і давай побільше». «При щасті людини вороги її в печалі, а в нещасті її й друг розійдеться з ним» (Сир.9:9). Але справжня дружба перевіряється мірою жертовності й посвячення, яку людина готова віддати за цю дружбу. У багатого багато друзів (та чи друзів?)... поки він багатий (Пр.14:20).

2. Друг, який працює на ворогів

«…І буває друг, який перетворюється на ворога й відкриває сварку на наругу тобі» (Сир. 6:9). Це «троянський кінь» у ваших стосунках. І тільки ти почнеш програвати чи станеш не потрібним йому, він запросто продасть тебе твоїм противникам за безцінь. Немає більш жорстокого месника, ніж колишній друг. «Людина, що другові своєму підлещує, на стопах його пастку ставить» (Пр.29:5).

3. Друг-веселун

«Буває другом учасник у трапезі, і він не залишиться з тобою в день скорботи твоєї» (Сир.6:10).
Такий друг завжди готовий весело проводити час із тобою, поки ти платиш і йому вигідно. Всезагальний друг — це нічий по-справжньому. Є друг, який, як ластівка, повертається лише навесні (коли все добре). Буває друг «по застіллю», є друг-союзник за спільними ворогами, іноді людей об’єднують спільні проблеми, друг — партнер по бізнесу, але також є друг по серцю. Це й є справжньою дружбою!

4. Друг-панібрат

«В маєтку твоєму він буде, як ти, і зухвало буде спілкуватися з домочадцями твоїми» (Сир.6:11). Ким би ти не був, він зведе тебе до свого рівня, щоб, використовуючи твоє ім’я, твоє становище, твої дружні й ділові зв’язки, ставши непрошеним твоїм посланцем, здійснювати свої плани на шкоду тобі. Але якщо ти втратиш авторитет, такий друг також скоро зникне, як нав’язливо й з’явився. «…Але якщо ти будеш принижений, він буде проти тебе і сховається від обличчя твого»(Сир.6:12).

5. Друг-скарб

«Вірний друг — міцний захист: хто знайшов його, знайшов скарб» (Сир. 6:14). Вірний друг готовий на багато що для тебе, навіть стати між тобою і небезпекою (ворогами), і хто знайшов такого друга, той отримав неймовірне багатство. «Боязливий друг — страшніший від ворога, бо ворога боїшся, а на друга покладаєшся» (Л. Толстой). Справжній друг — це людина, з якою ти можеш бути самим собою. Навіть рідний брат не завжди є другом, але справжній друг — завжди як брат (див. Пр.17:17, 18:25).

6. Друг, вірний у поколіннях

«Вірному другу немає ціни, і немає міри доброті (жертовності, присвяченості) його» (Сир.6:15).
Якщо Бог дав тобі такий скарб — заповідай берегти цю дружбу і своїм дітям. Він у складний час допоможе й твоїм нащадкам ради дружби з тобою. «Друга свого й друга батька свого не кидай» (Пр.27:10).

7. Друг як дарунок від Бога

«Вірний друг — то як ліки для життя, і ті, хто бояться Господа, знайдуть його» (Сир.6:16).
Така дружба — Божа нагорода для тих, хто благоговіє перед Ним. Зі справжнім другом подвоюються радості, навпіл діляться біди, а також вирішується проблема самотності й замкнутості.

8. Друг, що боїться Господа

«Хто боїться Господа, направляє дружбу свою так, що, який він сам, таким стає і друг його» (Сир.6:17).
Спілкування з вірним другом зцілює душу, вирівнює кривизни життя. Друг, який вказав тобі на твої недоліки, передусім боляче ранив тебе. Але сказав він, найімовірніше, лише найменше, лише те, що треба було. Головна мета справжнього друга: зробити сильним і зрілим того, з ким він дружить. Він буде радіти нашими радощами й хвалитися нашими успіхами.

9. Старий вірний друг

«Не залишай старого друга, бо новий не зможе зрівнятися з ним» (Сир.9:12).
Давня дружба може стати звичною. До буденності, але в цьому й полягає її цінність, тому що вона стала частиною вас. Це людина, яка навчилася терпіти всі твої слабкості й оцінила всі твої достоїнства. Справжня дружба — це як багаторічна рослина, яка повільно виростає, але довго живе, а однорічна — росте швидко, але до осені засихає.

10. Новоспечений друг

«…Друг новий — те ж, що й вино нове: коли воно зробиться старим, із задоволенням будеш пити його» (Сир.9:13).
Багато друзів — тимчасові попутники, але лише одиниці — постійні. Жодна рана не болить так, як рана, нанесена другом. Постав мудру огорожу в стосунках зі своїми ворогами, щоб вони не знищили тебе, але не забудь про потрійну огорожу в стосунках з друзями, поки ти не визначиш, хто з них вірний. Не відкривайся всім без попереднього випробування, і не ввіряй себе нікому, поки не будеш упевнений. «Віддаляйся від ворогів і будь обачний з друзями своїми» (Сир.6:13).

Сергій Вітюков, sergeyvityukov.org

 



Додати коментар

Пожертвувати