Що ненавидить Бог?
Є речі, риси характеру, люди, які нам дуже подобаються, а бувають такі, що навпаки — бридкі й неприємні.
А чи знаєте ви, що Богу також щось подобається, а щось і неприємне, більше того — бридке й мерзотне.
Отже, декілька рис людського характеру, що викликають огиду та мерзотні Господу.
Премудрий Соломон правильно підмітив 6, навіть 7 якостей людини, що їх ненавидить Господь, а саме:
«Оцих шість, ненавидить Господь:
1) очі горді,
2) брехливий язик,
3) руки, що кров неповинну ллють,
4) серце, що плекає злочинні думки,
5) ноги, що спритно біжать на лихе,
6) свідок брехливий, що брехні роздмухує,
7) хто розсіває сварки між братів» (Пр.6:16-19).
Очі горді
Насамперед про двері душі — очі. Пам’ятаєте класиків? «В нього очі, наче волошки в житі. А над ними з-під драного картузика волосся — білявими житніми колосками. Це — Пилипко…» (А. Головко).
Очі — вони різні бувають. Сині, карі, волошкові, сірі … А ще бувають «очі горді».
Отже, про «горді очі». Чули про такі? Як правило горді (пихаті) очі — далекозорі. Вони помічають «в оці брата свого дрібнюсіньку скіпочку, колоди ж у власному оці не відчувають» (Лк.6:14). Або ж по-народному: «Чуже бачить під лісом, свого під носом не помічає».
«Муж гордого ока... — несправедливий…» (Пр.21:4).
Це ще одна властивість гордоокого. Оскільки такий муж дивиться звисока, то справедливим є тільки те, як він бачить, а він бачить ду-у-же «правильно».
Горде око заздрісне, особливо, коли бачить ласий шматочок у ближнього. Згадайте Ахава. Він побачив ділянку землі, де був виноградник Навота (див. 1Цар.21:3). Потрібно забрати негайно! Пропагандистка Єзавель спрацювала на «відмінно»! Виноградник забрано, справа вирішена, а «Єзавель почула про це, і нафарбувала очі свої, …та й виглянула через вікно».
Нафарбовані очі пропагандистки зробили останній погляд у вікно, з якого за мить вона вилетить…
Богу горде око бридке й мерзотне!
Язик брехливий
А чому, власне, так ставиться Бог до людини з брехливим язиком? Про це запитайте в Нього особисто.
А тепер запитання: «Чи брехали вам коли-небудь у той час, коли ви знали правду?» Кажуть, що це можна слухати, не перебиваючи, як гарну музику й усміхатися при цьому — чисто бреше, і віяти не треба!
Стверджують, що найбільше брехні на рибалці, перед виборами та в час війни. На рибалці не буваю, перед виборами — знайомо, а тепер ще й у час війни. Можна стверджувати, що потік брехні з півночі — як помийна річка, ані ковтка правди ще й смердить здалеку…
Соломон підмітив дуже правильно: «Брехливий язик ненавидить своїх утискуваних…» (Пр.26:28).
Усе правильно — найбільше ненависті до того, кому брешеш, стверджуючи, що це правда, а за правду й життя віддати можна. Не своє, звісно, а того, хто помийну отруту хапає на повний рот, смакує й ще не проти… Це, по-сучасному, пропагандою називається.
Брехливий язик – мерзота перед Богом, а хто чинить правду — Його уподоба (Пр.12:22).
Брехливий язик має свого бога, який «як говорить неправду, то говорить зо свого, бо він неправдомовець і батько неправді..» (Ів.8:44). Тепер розумієте, чому уста брехливі — огида для Господа?
Старі люди казали: язик до Києва доведе, а брехливий язик – до пекла. «А лякливим, і мерзким, і душогубам, …і всім неправдомовцям, — їхня частина в озері, що горить огнем та сіркою!..» (Об.21:8).
Перш ніж збрехати — добре подумаймо про наслідки!
Руки, що кров неповинну ллють
Ми втомлюємося від новин про зло й насилля. Від картинок жахів, але не постановочних, а реальних, щоденних. Картинок із попередженням: не для вагітних, не для людей із слабкою психікою, де позначки (18+), де кров неповинна…
До братовбивці Каїна Бог звертається із запитанням (див. 1М.4:1-12):
— Де твій брат Авель?
— Не знаю, я не сторож братові моєму.
— Каїне, що ти зробив?
— А що?
— Проклятий ти від землі. Голос крові брата твого кричить до Мене від землі…
Голос невинної крові від землі нашої сповнює праведним гнівом Уседержителя, адже руки, що кров неповинну ллють, — огидні й ненависні Йому.
Промовляє Господь і до священників, що благословляють на пролиття крові неповинної: «Не приносьте ви більше марнотного дару, ваше кадило — огида для Мене воно… Навіть коли ви молитву примножуєте, я не слухаю вас, — ваші руки наповнені кров’ю…» (Іс.1:13-15).
Господь Ісус Христос попереджає про Божу кару за пролиту невинну кров. Попереджає своїх земних співвітчизників і всі майбутні роди: «…щоб на роді оцім відомстилася кров усіх пророків, що пролита від створення світу, від крові Авеля аж до крові Захарії!.. Так кажу вам, — відомститься це все на цім роді!» (Лк.11:50,51).
Основа престолу Божого — справедливість!
Ноги, що спритно біжать на лихе
Ноги, що спритно біжать, – це спорт, це спринтерський чи марафонський біг. Ноги, що спритно біжать, щоб зло чинити – це предмет Божої ненависті.
Тут мова зовсім не про ноги як член нашого тіла. Мова про людину, яка завжди квапиться на вчинення лихого.
Ми живемо у вік поспіху. Хтось поспішає здобути освіту, кар’єру. Хтось спішить створити сім’ю, ще хтось – поширити Царство Боже. «Які гарні на горах ноги благовісника, що звіщає про мир…» (Ісая 52:7).
Хтось спритний на вчинення зла. Такі люди «не заснуть, якщо злого не вчинять, відійметься сон їм, як не зроблять кому, щоб спіткнувся!..» (Приповісті 4:16). Розумієте, чому обстріли переважно вночі? Виявляється, безсоння інколи має й таку форму. Як вам спалося минулої ночі?
Чому така категорична позиція Божа, стосовно спритників на зло? Спритно бігти на лихе – це бігти за своїм батьком, якого звати диявол. А «він був душогуб споконвіку, і в правді не встояв, бо правди немає в нім» (Івана 8:44).
А тому Ісус Христос попереджає: «О змії, о роде гадючий, як ви втечете від засуду до геєни?» Ноги, що спритно біжать на лихе, закінчать свій біг у геєні.
На що ми спритні, куди біжимо?
Серце, що плекає злочинні думки
У біблійній мові серце – це наша внутрішня, духовна сутність. Ми справжні в наших думках. «Які думки в серці людини, така й людина» (Приповісті 23:7).
Чому ненависне нашому Творцю серце, що плекає злочинні думки? Один із більш, ніж десяти синонімів слова «плекати» є слово «вирощувати». Той, хто в собі вирощує, леліє злочинні думки, стає неприємним, навіть огидним Богові.
Маємо пам’ятати – усе добре, чисте, святе, благородне народжується в думках. Усе брутальне, бридке, нечисте також народжується з думки.
Ріст насіння передбачає плід. Зростити злочинні думки означає дочекатися плоду. «Бо з серця виходять лихі думки, душогубства, перелюби, розпуста, крадіж, неправдиві засвідчення, богозневаги» (Матвія 15:19).
Бог знає наслідки злочинної думки, а тому Він ненавидить гріх таємних помислів. Зло, смерть, насильство, війна – це результат злочинних думок, які зросли спочатку до рівня злочинного слова (пропаганди брехні), а потім до рівня дії – руїни, убивства невинних, мільйони переміщених осіб.
Ісусу Христу подобаються люди з чистим серцем, одного разу вони побачать Бога й не будуть ховатися (див. Матвія 5:8).
Які думки плекаємо, ростимо, леліємо в нашому серці? Божу приязнь чи Його праведну ненависть вони викликають? Відповідь за нами.
Микола Синюк