Все найкраще — дітям?

30.06.2019
0
534

Коли я вперше прочитала в Біблії, що в останні дні люди будуть «самолюбні, грошолюбні, зарозумілі, горді, богозневажники, батькам неслухняні, невдячні, непобожні…» (Друге послання апостола Павла до Тимофія 3:1-5), то не могла збагнути, як же станеться так, що люди настільки зміняться. Але коли сама стала мамою і почала виховувати дітей за закарбованим у свідомості принципом «Все найкраще — дітям», то зрозуміла, що ми самі формуємо таке покоління.

Безумовно, турбота про дітей є природною, але останнім часом вона набула якоїсь хворобливої форми. Візьмімо хоча б сучасні шкільні реформи (зазначу, що я не проти них, скоріше — проти некритичного копіювання західних моделей). Дітей настільки «бережуть», що не мають права силоміць зняти їх із перил на сходах, бо вчитель, бачите, «вторгається» в особистий простір дитини. Правда, якщо дитина впаде звідти, то відповідальність — на вчителеві. Вчитель не має права зробити зауваження, поставити оцінку… До речі, насправді оцінки дітей не лякають. Мій семирічний син сам просить поставити йому оцінку (звісно, коли добре виконає завдання). А в школі пише абияк. «А для чого? — аргументує. — Оцінок же не ставлять»…

Зрештою виходить, що надмірна турбота, яку ми виявляємо до наших чад, призводить до формування у них розуміння, що всі їм зобов’язані. І така позиція не вчить дітей бути турботливими, а навпаки — формує самолюбними, невдячними та непокірними, не готовими служити і жертвувати на благо інших.

Наша ж місія як батьків — зберегти і розвинути в дітях чистоту, чуйність, відвертість — саме ті якості, які Ісус Христос поставив за зразок, сказавши: «Будьте, як діти!» Тому з ранніх років навчаймо дітей допомагати іншим, передусім нам, своїм батькам. Довіряймо їм турботу про тих, хто їх оточує, навчаймо ділитися кращим із тими, хто цього потребує. Надміру не оберігаймо від відповідальності за власні помилки. І переконуймо у тому, що Сам Бог ставить їм оцінку — і не лише за їхні дії, а й за найпотаємніші думки.

І, можливо, колись наші діти зможуть і нам віддати усе своє найкраще.

Ольга МіцевськаДодати коментар

Пожертвувати