Наркопандемія

30.06.2020
0
379

Наркоманія — загальна назва захворювань, що характеризуються постійним потягом людини до вживання засобів рослинного або синтетичного походження внаслідок стійкої психологічної й фізичної залежності від них. Відомо близько 500 найменувань наркотичних засобів. На думку лікарів-наркологів, їх вживання являє для теперішнього і майбутніх поколінь не менш страшну загрозу ніж епідемія чуми, що спустошила в минулі часи цілі країни. Тільки офіційні статистичні дані за 2018 рік свідчать, що на території України проживало близько 500 тис. наркозалежних. Найстрашніше, що 5000 із них — діти. Останні кілька років спостерігається небачений раніше ріст кількості наркоманів, а їхній вік «молодшає» (дані: narko-centr.com.ua).

Супутники наркоманії — злочинність та інфекційні захворювання. Від передозування в нашій країні помирає щороку близько тисячі осіб. Кримінальний кодекс України передбачає досить суворі покарання за виготовлення й розповсюдження наркотиків — від 5 до 12 років. Порушення стану здоров’я проявляються після трьох місяців вживання наркотиків — це вражен­ня центральної нервової системи, відхилення у функціонуван­ні імунної системи. У підсумку людина може стати інвалідом, значно скорочується строк життя (10-15 років). Наслідки наркоманії відбиваються й на нащадках. Внаслідок спотвореного сприйняття реальності наркомани часто стають жертвами нещасних випадків. У тих, хто вживає наркотики, виникає стійкий потяг — абстиненція (наркотичний голод), який веде до важких станів, до бажання збільшувати частоту вживання й дозу наркотика. За умови припинення вживання, розвивається так звана «ломка».

Наркотичні засоби завоювали популярність завдяки телебаченню, кіно. Знамениті співаки, музиканти, актори не приховували своєї пристрасті до наркотиків і тим самим ввели моду на них серед своїх шанувальників. А зрештою — самі ж потрапили в пастку залежності. Наркотики не зробили їх щасливими.

Джимі Хендрікс, геніальний гітарист, був знайдений мертвим 1970 року в номері готелю Samarkand у Лондоні. Напередодні він прийняв дев’ять таблеток снодійного. Поєднання ліків і наркотиків виявилося для чоловіка смертельним.

Джіа Каранджі, одна з найвидатніших моделей світу, призвичаївшись до наркотичних речовин, перетворилася на вуличну наркоманку, що робила собі ін’єкції брудними голками. Вона померла від СНІДу 1986 року, залишившись без грошей і роботи.

Курт Кобейн, лідер культової групи Nirvana, застрелився в 1994 році у своєму будинку в Сіетлі. Під час розтину лікарі виявили в крові музиканта 225-240 міліграмів героїну — смертельну дозу, від якої люди зазвичай помирають, навіть не встигаючи ввести її до кінця.

Співак Мурат Насиров у 2007 році вистрибнув із вікна. Він був у концертному костюмі, на шиї висів фотоапарат. Очевидці свідчили, що за кілька годин до смерті він прийняв сильнодіючі наркотики, кричав, що бачив свого друга, який загинув півроку тому, і що йому потрібно до нього.

Співачка Леді ҐаҐа зізналася, що на початку кар’єри вживала кокаїн, і закликала прихильників не наслідувати її приклад. Зірка розповіла, що в молодості так хотіла бути схожою на своїх кумирів, що пристрастилася до наркотиків, і дивом залишилася живою.

Від наркотичних речовин померли також співак Елвіс Преслі, баскетболіст Лен Біас, актриса Мерилін Монро, бард Володимир Висоцький. Аргентинські лікарі говорять, що колишній футболіст Дієго Марадона будь-якої миті може померти через пристрасть до наркотиків.

Для лікування наркоманії потрібні величезні кошти. А ефективність лікування за даними найкращих клінік світу складає 40%. Але, навіть вилікувавшись від залежності, колишній наркоман весь час живе під загрозою знову повернутися до старого.

Процес фізичного та психологічного звикання відбувається через п’ять основних стадій: І стадія — пробна: «Я просто один раз спробую, і воно мені не зашкодить». ІІ стадія — соціальна: людина вживає під впливом оточення. ІІІ стадія — звикання: наркотики все більше впливають на волю людини. IV стадія — стійка залежність: вживання наркотиків, незважаючи на їхній негативний вплив на здоров’я, соціальний статус, матеріальний стан. V стадія — абсолютна залежність: людина безсила опиратися, вона витрачає весь свій час, думаючи про те, як дістати наркотик, і живе тільки для цього. Дуже швидко наркоман закінчує в’язницею, ізоляцією або смертю. Звичайно, не кожен, хто спробував наркотики, потрапив у залежність, але очевидно, що майже кожен залежний починав із цікавості.

Наркоманам, що проходять курс лікування, необхідно перебудувати свідомість, знайти інтерес, який принесе задоволення та відчуття наповненості — не менші за ті, які вони раніше знаходили в наркотиках. Їхнє життя стає постійною боротьбою зі спокусою спробувати знову.

Але Бог обіцяє людині допомогу в цій боротьбі: «Поклич до Мене і тобі відповім!» (Єр.33:3), «Прийдіть до Мене, усі струджені та обтяжені, і Я вас заспокою!» (Мт.11:28). Якщо ж постане вибір — чи спробувати наркотик перший раз, важливо пам’ятати, що це вибір між життям та  смертю: «Сьогодні взяв я за свідків проти вас небо й землю, життя та смерть дав я перед вами, благословення та прокляття. І ти вибери життя, щоб жив ти та насіння твоє, щоб любити Господа, Бога свого, щоб слухатися голосу Його та щоб линути до Нього, бо ж Він життя твоє, і довгота днів твоїх...» (Повт.30:20).

Бог дає людині вихід в Ісусі Христі, але й попереджає про відповідальність: «Неправедний нехай чинить неправду ще, і поганий нехай ще опоганюється. А праведний нехай ще чинить правду, а святий нехай ще освячується! Ото, незабаром приходжу, і зо Мною заплата Моя, щоб кожному віддати згідно з ділами його» (Об.22:12).

Юрій Польчин



Додати коментар

Пожертвувати