Поради тим, хто захворів на COVID

30.11.2020
0
435

Щодня ми чуємо щораз більші цифри, які свідчать про кількість людей, що захворіли на коронавірус. Дехто байдуже махає рукою, а дехто піддається неймовірному страху. «Вважаю, що роздута паніка в результаті принесе більше проблем, ніж корона вірус, — говорить рівненський лікар Павло Сілковський. — Уже пора переключатися на позитивне мислення. Бо для цього є багато підстав. Не для того, щоб заперечувати очевидне. А для того, щоб бачити сонце, яке світить прямо тепер». Такий рецепт дає й Біблія, де сказано: «Серце радісне добре лікує, а пригноблений дух сушить кості». Ним часто й користується лікар у своїй практиці — і ось що розповідає про його дію.

Ковід — паршива болячка. Переживати його навіть у напівважкій формі дуже неприємно. Але він прийшов, незалежно від нашого бажання, і пережити його мусимо. Добра новина в тому, що більше 99% тих, хто захворів, благополучно одужують і живуть далі…

Знайомий пенсійного віку, з деякими супутніми патологіями, захворів на ковід. Перший тиждень почувався так-сяк. На другий — стало гірше, з’явилася задишка. Зробив КТ. Висновок: масивне ураження легень. Подзвонив до сімейного лікаря. Той порадив терміново викликати швидку і їхати в лікарню, бо все дуже погано.

Схвильований чоловік, назвемо його Миколою, скумекав, що діло пахне нафталіном, і, перш ніж відправитися в шпиталь, віддав останні вказівки дружині й зробив усний заповіт. А тоді, коли вже мав набирати 103, згадав про знайомого лікаря і вирішив ще йому вилити свою душу. Ну а вже потім — віддатися в руки тих, кого дуже боявся. І будь, що буде.

Такого приреченого тону в Миколи раніше не чув і мені стало дуже шкода його. Це був майже кінець робочого дня, тому запропонував йому почекати з викликом, поки я заїду й гляну сам. Він із радістю на це пристав.

І ось приїжджаю до його хатинки й застаю таку картину: у маленькій кімнаті з зачиненими вікнами (було вже холодно) лежить Микола, одягнений у кілька одежин (бо температура) з приречено-сумним поглядом. Дихання часте, важкувате. Поряд сидить і схлипує дружина. Одягаю на палець апарат, перевіряю кисень — 87 (при нормі 97). Ситуація неприємна, пацієнт потребує кисню.

Проводжу психотерапію, викликаю Миколу на подвір’я. Трошки ходимо, робимо зарядку, дихаємо свіжим повітрям. Міряю кисень — уже 91. Пояснюю, наскільки важливе свіже повітря, а не зачинена, затхла кімната. Наголошую, щоби багато пив. В очах Миколи з’являється надія, інтерес до життя наростає. Вирішуємо: він на цю ніч залишиться дома. Даю деякі рекомендації, залишаю апарат для вимірювання кисню і їду.

Дзвоню наступного дня. Запитую, чи виходить на свіже повітря? Дружина каже, що він там спозаранку. Тепер уже в дім заходить рідко. І весь час міряє кисень — а він уже 92, —повідомляє з радістю. Вирішуємо далі лікуватися дома.

Сьогодні я його знову провідав. У Миколи з’явився апетит, нормальна температура, покращився стан, піднявся настрій. Він навіть уночі прокидається, щоб попити, і багато часу проводить на свіжому повітрі. І регулярно міряє свій кисень — а він уже 94. Попросив ще потримати апарат в себе, бо дуже йому приємно спостерігати позитивну динаміку.

Я розумію, що не всім так щастить. Але позитивний настрій, рясне пиття й свіже повітря — важливі передумови для одужання в рідних стінах. Микола — не єдиний такий приклад з моєї практики. Їх чимало — і вони всі дуже схожі. А я мав черговий заряд позитиву. Бо сподіваюся, що ще одне лікарняне ліжко ми змогли зберегти для когось іншого.

Поради тим, хто захворів на COVID:

1. Багато пити. Чисту воду, компот, молоко, сік, навіть кока-колу. Головне правило тут — не що, а скільки. Це дуже важливо при всіх вірусних захворюваннях.

2. Свіже повітря. Навколо вас дуже багато простору, де можна бути наодинці, не в натовпі, але при цьому на свіжому повітрі. Кисень — необхідна умова для успішної боротьби.

3. Рухатися. Ходити, махати руками, їздити без навантаження на велосипеді. Рух — це прекрасна профілактика пневмонії.

4. Прислухатися до свого дихання або вимірювати кисень крові, якщо є така можливість. Якщо задишки немає, якщо кисень 95 і вище, то, очевидно, ніяких антибіотиків вам не потрібно. І в лікарню теж не потрібно.

5. Набратися терпіння й чекати. Усе буде добре, але не так швидко, як ви собі надумали.

6. Консультуватися зі своїм лікарем.

Павло Сілковський



Додати коментар

Пожертвувати